مؤسس رشته شیمی دریا در ایران در تبیین ضرورت‌ها و اهداف راه‌اندازی دوره دكتری این رشته، عمده "بحران"های زیست‌محیطی كشور را ناشی از تفكر منفی كارشناسان محیط‌زیست، دخالت‌های غیرعلمی و قرائت‌های نادرست از سنجش‌های اولیه شیمیایی "به‌عنوان كار تخصصی شیمیدان‌ها" دانست و با غیرعلمی خواندن شیوه رفع مسائل زیست‌محیطی كشور با "بحران آفرینی" در سطح جامعه، گفت: این مسائل باید به روش علمی و نه با ایجاد نگرانی در سطح جامعه رفع شود اما متأسفانه كسانی در زمینه دریا یا رودخانه‌ها اطلاعات می دهند كه اصلاً رشته تخصصی آن‌ها نیست.

 

دكتر یدالله نیك‌پورقنواتی در گفت وگو با خبرنگار علمی‌وآموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خوزستان - با تاکید بر وجود "بحران" در مسائل زیست محیطی كشور، اظهارداشت: در حقیقت بحران در تفكر و نگرش افرادی است كه این فعالیت‌ها را انجام می‌دهند.

 

وی افزود: نخستین كار در مسائل زیست محیطی برای پی‌بردن به وجود مشكل، داشتن اطلاعات قوی است؛ به عبارت دیگر شما باید اطمینان داشته باشید كه این اطلاعات صحیح است، به‌طور مثال هنگامی كه بیان می شود ماهیان خلیج فارس به فلزات سنگین از قبیل سرب، مس، روی و آهن آلوده هستند، متأسفانه این اطلاعات از سوی كسانی گزارش می‌شود كه اصلاً رشته آن‌ها سنجش مواد و تركیبات شیمیایی نیست.

 

مدیر گروه شیمی دریا دانشگاه علوم‌وفنون دریایی خرمشهر با تأكید بر این‌كه از سنجش‌های ساده مانند PH، نیترات، فسفات تا اندازه‌گیری مقادیر فلزات سنگین، تركیبات ارگانیك یا ارگانومتال باید توسط متخصص آن یعنی شیمیدان‌ها انجام شود، خاطرنشان كرد: در واقع همان‌طور كه یك شیمیدان حق ندارد در رشته‌های تخصصی دیگر دخالت كند، یك كارشناس محیط‌زیست نیز نمی‌تواند هم فلزات سنگین را سنجش كند و هم در حوزه حیات‌وحش و جنگلداری و ... مقاله بدهد و نخواهد توانست تخصصی عمل كند.

 

دانشمندان ما عادت ندارند مسئله علمی را از طریق علمی حل كنند

 

نیك‌پور قنواتی تصریح كرد: متأسفانه تفكر دانشمندان یا كارشناسان محیط‌زیست كشور از دوره كارشناسی منفی است و این تفكر منفی را در دوره دكتری در جامعه هم اعمال می‌كنند، در حالی‌كه متخصصان نباید یك بحران را با ایجاد بحران حل كنند و اگر به‌درستی در منطقه‌ای به این نتیجه رسیدیم كه پساب یك واحد تولیدی، رودخانه یا دریا را آلوده می‌كند، باید این مشكل را از طریق علمی رفع كنیم نه آن‌كه مسئله را به سطح جامعه بكشانیم؛ در حال حاضر منشأ حدود 80-70 درصد ناراحتی‌های جامعه مسائل روحی و روانی است و پزشكان علل بسیاری از بیماری‌ها را روحی می‌دانند. وقتی كه مدام بگوییم وضعیت آب، هوا، ترافیك و همه چیز بد است، اگر قرار است همه چیز بد باشد دیگر چرا باید زندگی كنیم و چرا زنده هستیم؟ این نشان می‌دهد یك جای كار مشكل دارد، یعنی دانشمندان ما عادت ندارند یك مسئله علمی را از طریق علمی آن حل كنند.

 

اطلاعات اولیه محیط‌زیستی باید از سوی شیمیدان‌ها گزارش شود

 

وی اظهار داشت: به‌عنوان فردی كه هشت سال است رشته شیمی‌دریا را در كشور راه‌اندازی كرده‌ام، معتقدم اطلاعات اولیه محیط‌زیستی باید از سوی شیمیدان‌ها گزارش شود زیرا یك شیمیدان حدود 100 تا 150 واحد درسی در زمینه شیمی و سنجش‌های شیمیایی طی می‌كند تا به این سطح برسد در حالی‌كه یك كارشناس محیط زیست، شیلات، یا بیولوژیست 10 واحد شیمی هم نمی‌گذراند. كارشناسان این رشته‌ها نمی‌توانند سنجش‌های شیمیایی را انجام دهند؛ سنجش و اندازه ‌گیری كار شیمیدان‌ها است و در مرحله بعد، این كارشناسان می‌توانند روی داده‌های موثق شیمیدان‌ها، وضعیت محیط زیست را تفسیر و ارزیابی كنند كه به‌‌طور مثال داده‌های فلان پایگاه موثق نشان می‌دهد وضعیت محیط زیست به سمت ایجاد مشكل پیش می‌رود.

 

هیچ آبزی در خلیج‌فارس آلوده نیست!

 

مؤسس رشته شیمی دریا در ایران افزود: از سوی دیگر واژه‌هایی مانند "بحران" و از این قبیل اصلاً در جامعه علمی جایگاه و نقشی ندارند. هنگامی كه تولید اتفاق می‌افتد، همراه آن مسائلی هم وجود دارد. CO2 از بینی افراد هم خارج می‌شود و اگر یك سنسور نزدیك بینی بگیرید، میزان CO2 را بسیار بالا نشان می دهد؛ پس بگوییم اصلاً نیازی به نفس كشیدن نیست و تنفس كل منطقه را آلوده می كند. تقریبأ با قاطعیت اعلام می‌كنم كه برخلاف بسیاری از مقالات یا همایش‌های بحرانی كه برگزار می‌شود، هیچ آبزی در خلیج فارس به فلزات سنگین  آغشته نیست.

 

از مشكل وجود روی در ماهی تا خرید قرص روی از داروخانه!

 

نیك‌پور قنواتی با بیان این‌كه مردم می‌توانند با خاطری بسیار آسوده ماهیان خلیج فارس را مصرف كنند، افزود: نمی‌توانیم بگوییم وجود روی (Zinc) در یك ماهی آلودگی است بعد به داروخانه بروید و 50 هزار تومان بدهید، قرص Zinc بخرید. نمی‌توان گفت وجود آهن در ماهی مشكل‌ساز است اما از سوی دیگر بگویید 80-70 درصد افراد جامعه به كمبود آهن دچار هستند و باید قرص آهن مصرف كنند؛ این نشان‌دهنده یك عدم تناسب و تناقص است.

 

تولید فدای مسائل زیست‌محیطی كوچك نشود

 

وی اظهار كرد: در واقع نمی‌گویم در مسائل زیست‌محیطی مشكل وجود ندارد اما موضوع اصلی این است كه نباید به‌طور مثال تولید را فدای برخی مسائل زیست‌محیطی كوچك كرد؛ به‌عنوان مثال یك دهه پیش و در جریان راه‌اندازی توسعه نیشكر، فضای سیاسی استان و مطبوعات كاملأ بر ضد و علیه توسعه نیشكر بود كه این واحدها چنین و چنان مسائل زیست‌محیطی را ایجاد می‌كنند؛ حدود سه سال، مسؤول پروژه هفت واحد توسعه نیشكر بودم و مسائل زیست‌محیطی آن بسیار بسیار كمتر از آن چیزی است كه عنوان می‌شود.

 

مدیر گروه شیمی دریا دانشگاه علوم‌وفنون دریایی خرمشهر با بیان این‌كه كدام كشور با بخش تولید خود این‌گونه برخورد می‌كند، افزود: اگر در همان زمان توسعه بیشتری در واحدهای كشت و صنعت نیشكر انجام می‌شد، آیا طی این 10 سال نمی‌توانستیم تمام نیاز شكر كشور را تولید كنیم؟ از سوی دیگر هر كدام از این واحدهای توسعه نیشكر چه هزینه‌های هنگفتی صرف راه‌اندازی آزمایشگاه‌های بزرگ و وسیع تنها برای چند سنجش ساده مثل BOD، COD، فسفات و نیترات كرده‌اند به این دلیل كه از آن‌ها خواسته شده‌است؛ البته این موضوع تنها مختص توسعه نیشكر نیست و تمام تولیدكنندگان با این مسئله مواجه هستند. نمی‌گویم مشكل زیست‌محیطی ایجاد نمی‌شود اما معتقدم مشكل را با مشكل حل نكنیم.

 

هر كسی حق ندارد در هر حوزه‌ای اظهارنظر كند

 

نیك‌پور قنواتی ادامه‌داد: ایران چه نقشی در كاهش ضخامت لایه اوزون داشت كه این چنین دخالت ایران در لایه اوزون مطرح می‌شود؟ مگر سهم تولید ایران در كل تولید جهان چقدر است؟ در شرایطی كه 70 تا 80 درصد تولید دنیا در انحصار و اختیار آمریكا و اروپا است. اگر دریاچه ارومیه بحران دارد دلیلی نمی‌شود كه اینجا خلیج فارس هم بحران داشته‌باشد. دلیلی ندارد كه بگوییم ریزگردها رادیواكتیویته دارد. چه كسی این مسئله را بررسی كرده‌است و اطلاعات آن كجاست؟ این مسائل را شیمیدان‌ها باید بررسی كنند و هر كسی حق ندارد در هر حوزه‌ای اظهارنظر كند.

 

وی با بیان این‌كه كارشناسان محیط‌زیستی در تمام حوزه‌ها اظهارنظر می‌كنند، خاطرنشان كرد: گاهی نظراتی از سوی برخی كارشناسان محیط زیست كه دارای مدرك كارشناسی هستند، مطرح می‌شود كه یك فرد دكتری متخصص در چگونگی این نظرات می‌ماند. چرا باید به‌راحتی اظهار نظر كنند و این چنین با تولید مخالفت شود؟ تنها گفته می‌شود كه توسعه نیشكر پساب دارد اما آیا می‌دانید توسعه نیشكر با حجم فضای سبزی كه ایجاد می‌كند، چه حجمی از اكسیژن در طول سال تولید می‌كند و چه نقشی در تلطیف و پاك‌سازی هوای شهرهای آبادان و اهواز دارد؟ كدام كشور با تولیدات خود این‌گونه برخورد می كند كه ما برخورد می‌كنیم؟

 

محدوده كوچكی از خور موسی، تنها منطقه آلوده خلیج فارس

 

مدیر گروه شیمی دریا دانشگاه علوم‌وفنون دریایی خرمشهر با بیان این‌كه آب و هوای روستا بسیار سالم و خوب است اما کم تر كسی حاضر است برود و در روستا زندگی كند، افزود: نمی‌گویم صنایع آلودگی ایجاد نمی‌كند اما آلودگی را نباید با ایجاد یك آلودگی دیگر (در فضای روانی جامعه) رفع كرد زیرا این‌گونه حل نمی‌شود؛ معتقدم اطلاعات اولیه درباره این‌كه آیا ماهی آلودگی دارد یا خیر، كار شیمیدان‌هایی است كه دریا را می شناسند و با دستگاه‌های سنجش كار كرده‌اند. در كل منطقه خلیج فارس تنها جایی كه آلودگی دارد، یك منطقه كوچك از خور موسی است در حالی‌كه تا تنگه هرمز هزار و 500 كیلومتر مسافت است؛ حق نداریم بگوییم خلیج فارس آلوده است. این اظهار نظر به هیچ‌وجه علمی نیست و در هیچ جای دنیا این تفكر وجود ندارد.

 

نگرش علمی به عالم اجازه جنجال‌آفرینی نمی‌دهد

 

نیك‌پور قنواتی در ادامه درباره نگرانی از آلودگی خلیج فارس به فعالیت غالب مردم و نوع اشتغال در این منطقه اشاره و تصریح كرد: از خور موسی به سمت هندیجان عمده محصولات تولیدی پوشاك است، سپس در دیلم و گناوه بیشترین نوع فعالیت مردم در مشاغل خدماتی مانند عرضه لوازم خانگی است. پایین‌تر در بوشهر نیز مركزی كه فلزات سنگین وارد آب كند، وجود ندارد. علم این‌گونه نیست كه ما با آن برخورد می‌كنیم، علم باید دست عالم آن باشد و نگرش علمی عالم هم اجازه نمی‌دهد جنجال‌آفرینی كند؛ هنگامی‌كه آلودگی ماهیان خلیج فارس را مطرح می‌كنند، گزارش می‌شود كه كادمیوم در آبشش ماهی دیده شده‌است جایی‌كه هیچ استفاده‌ای ندارد. اصولأ فلزات سنگین اگر در ماهی‌ها وجود داشته باشد، در آبشش و كبد تجمع می‌یابد كه اصلأ استفاده‌ای نمی‌شود از سوی دیگر استانداردها را با استاندارد ژاپن یا كشورهای دیگر منطبق می‌كنند، در حالی‌كه میزان مصرف ماهی و سیستم بدن یك فرد ایرانی با ژاپنی كاملأ متفاوت است.

 

مدیر گروه شیمی دریا دانشگاه علوم‌وفنون دریایی خرمشهر با تأكید بر این‌كه وضع جامعه در حوزه‌های مختلف می‌تواند بسیار بهتر از شرایط كنونی باشد، افزود: در بحث فلزات سنگین، بدن انسان حتی به مقادیر كم كبالت و نیكل نیاز دارد و در حال حاضر تنها فلزی كه هنوز كاركرد فیزیولوژی آن ناشناخته مانده، جیوه است؛ می‌گویند جیوه مشكل ایجاد می‌كند اما از سوی دیگر ماده پركننده دندان (آمالگام) حاوی جیوه است و به ازای هر دندان در هر روز حدود 5 میكروگرم جیوه در دهان آزاد می‌شود؛ نمی‌گویم آلودگی جیوه وجود ندارد اما اگر باشد هم آمار دقیقی از میزان آلودگی در دست نیست از سوی دیگر گاهی متصدی دستگاه‌های سنجش چندان مسلط نیستند و به علت عدم اصلاح زمینه یا رعایت دستورالعمل‌های دیگر كار با دستگاه، عدد كاملأ نادرستی را قرائت می‌كنند.

 

نیك پور قنواتی ادامه‌داد: یك مركز تولیدی ایجاد اشتغال را در پی دارد و اشتغال فضای روحی فرد و یك خانواده را مثبت می‌كند؛ این فضای روحی مثبت انرژی بسیار زیادی به فرد می‌دهد كه خود با هزاران آلودگی مقابله می كند اما ما هر جا می‌رویم در سیاست، اقتصاد و محیط‌زیست مدام پالس منفی منتشر می‌كنیم. عبارت "بحران‌های زیست‌محیطی" خود انرژی منفی به انسان می‌دهد در حالی‌كه در بسیاری از همایش‌ها و سمینارهای زیست‌محیطی این عبارت مطرح می‌شود. 

 

ارائه اطلاعات از دریا كار شیمیدان‌های دریا است

 

مدیر گروه شیمی دریا دانشگاه علوم‌وفنون دریایی خرمشهر تأكید كرد: ارائه اطلاعات از دریا كار شیمیدان‌ها و افراد متخصص در شیمی است كه علاوه بر داشتن دید علمی، دریا را نیز بشناسند نه آن‌كه هر شیمیدان به این حوزه وارد شود. از سوی دیگر اگر یك شیمیدان وجود آلودگی را در منطقه‌ای تشخیص دهد، نباید مستقیما این موضوع را در جامعه عنوان كند.

 

بشر برای مسائل گسترده زیست‌محیطی هیچ‌گونه راه‌حلی ندارد

 

وی با بیان این‌كه نه تنها ما بلكه بشر در مقابل مسائل زیست‌محیطی گسترده هیچ‌گونه راه حلی ندارد، افزود: ایجاد فضاهای منفی روانی باعث می‌شود نخبه‌ای كه می خواهد در شهر بماند به خاطر فرزندان خود، از این منطقه برود و آن‌وقت مدام می‌گویید چرا استان این‌قدر عقب مانده‌است؛ در حقیقت خودمان با پالس‌های منفی كه مرتب در استان می‌فرستیم، این كار را كردیم. مردم گناهی ندارند كه با وجود تمام شرایط سخت اقلیمی استان، مدام اخبار نگران‌كننده دریافت كنند.

 

تصویب مرحله نخست مجوز راه‌اندازی دكتری شیمی‌دریا در دانشگاه

 

وی با اشاره به تصویب مرحله نخست مجوز راه‌اندازی دوره دكتری شیمی دریا در دانشگاه علوم‌وفنون دریایی خرمشهر تصریح كرد: در حال پیگیری هستیم كه نخستین دوره پذیرش، بهمن‌ماه امسال به‌صورت تكمیل ظرفیت انجام شود؛ در غیر این صورت پذیرش دانشجو از مهرماه آینده قطعی است. هدف اصلی و تمركز روی رودخانه‌های استان و خلیج فارس است و در این راستا، دانشجویان گرایش های مختلف شیمی می‌توانند با رشته شیمی دریا ارتباط مؤثری داشته باشند تا پروژه‌های گروهی خوبی شكل بگیرد.

 

مؤسس رشته شیمی دریا در ایران افزود: در واقع كارهای گروهی در دانشگاه‌ها ضعیف است به‌طور مثال یك پژوهشگر بیان می‌كند نمك‌های دریا فوق‌العاده آلوده است در حالی‌كه این نمك‌ها بسیار مفید و حاوی عناصر ضروری برای بدن انسان هستند اما باید آلودگی آن را رفع كنیم. تكرار و انتشار پیوسته افكار منفی باعث آلودگی اذهان می‌شود اما اگر رویدادهای مثبت انعكاس بیشتری پیدا كند، فضای استان مثبت و آرامش بیشتری حاكم خواهد شد.